Na początku lekarz przygląda się mimice twarzy pacjenta, ocenia jakość skóry i stopień jej napięcia. Po dobraniu odpowiedniej dawki, wstrzykuje preparat w kilku, kilkunastu miejscach. Z medycznego punktu widzenia Botox skutecznie minimalizuje przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwami i mięśniami, co skutkuje ich relaksacją i wygładzeniem zmarszczek mimicznych. Po pewnym czasie preparat się dezaktywuje, powstają nowe połączenia nerwowe i wraca przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
Zabieg jest odczuwalny – można zastosować miejscowe znieczulenie. Zajmuje około kwadransa, nie wymaga rekonwalescencji, ani wcześniejszych przygotowań.
Toksyna zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia. Efekt staje się zauważalny po mniej więcej tygodniu. Tyle czasu potrzeba, by botulina podziałała na włókna nerwowe i unieruchomiła mięśnie. Skóra wygładza się stopniowo, dzięki czemu poddająca się zabiegowi osoba ma czas przyzwyczaić się do następujących zmian.
Nie wymaga rekonwalescencji, można go wykonać choćby w przerwie na lunch.
Toksyna spłyca zmarszczki i zapobiega ich pogłębianiu. Pozwala uzyskać zrelaksowany, wypoczęty, często łagodniejszy wygląd twarzy.
Ostateczny efekt widoczny jest po tygodniu i utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej – wszystko zależy od ilości podanej dawki i indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Każdy kolejny zabieg dodatkowo wydłuża ten czas.
W przypadku leczenia nadmiernej potliwości zaleca się serię 2-3 zabiegów podania toksyny w leczoną okolicę – pach, dłoni lub stóp.