Operacja plastyczna powiek górnych polega na nacięciu skóry powiek w naturalnym fałdzie – załamaniu powieki górnej. Następnie wycinamy nadmiar wiotkiej skóry w postaci odpowiednio ukształtowanego paska skóry i mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia strop powieki górnej, odmładzając oko. Odsłonięty mięsień jest obkurczany laserem lub radioskalpelem. W sytuacjach tego wymagających chirurg usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej okołogałkowej uwypuklającej się przez wiotką przegrodę oczodołową – tzw. przepukliny tłuszczowe. Rana zamykana jest warstwowo bardzo cienkimi szwami, a blizna jest praktycznie niezauważalna.
Rezultaty operacji widoczne są po ustąpieniu opuchlizny, w ciągu około miesiąca po jej wykonaniu. Plastyka powiek górnych sprawia, że twarz wygląda młodziej i pogodniej, a spojrzenie jest bardziej wyraziste. Efekt zabiegu korekty opadających powiek utrzymuje się przez 10-20 lat, zależnie od predyspozycji konkretnego pacjenta. Zabieg można wykonać maksymalnie dwa razy w życiu.
Po operacji, w celu ochrony przed infekcją, na ranę nakładamy specjalistyczną maść z antybiotykiem oraz preparat zapewniający optymalne gojenie oraz estetykę blizn. W określonych sytuacjach niezbędny może być opatrunek i kompresy. Po zabiegu może wystąpić ból o niewielkim nasileniu, z reguły nie wymagający stosowania środków przeciwbólowych. Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia niewielkich zasinień i obrzęków, zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Zmiany te ustępują w ciągu 5-10 dni. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1,5 godziny, następnie pacjent może udać się do domu. Szwy zdejmujemy po 5-7 dniach.
Możliwe powikłania to :