fbpx
Szukaj

Blog

SARS-CoV-2 | testy w Jeleniej Górze

Szybki test na przeciwciała SARS-CoV-2

Czy warto go wykonać? 

W ostatnim czasie wielu z moich pacjentów sygnalizuje, że czują lęk i niepokój nie tylko o swoje zdrowie ale również o bezpieczeństwo swoich najbliższych w kontaktach rodzinnych. Skoro szacuje się, że ok 80% ludzi przechodzi chorobę bezobjawowo, zastanawiają się, czy mieli już kontakt z wirusem SARS-CoV-2 i czy mogą być jego nosicielami 

W takich sytuacjach niepewność i niewiedza bywają skrajnie stresujące i paraliżujące, dlatego czasem dla własnego komfortu warto zadbać o zdrowie psychiczne i wykonać szybki test płytkowy, który jest już dostępny na naszym rynku.

Jakie są rodzaje testów na koronowirusa i jak działają?

Obecnie istnieją dwa rodzaje testów genetyczne i immunologiczne. Do tej drugiej grupy zaliczają się szybkie testy płytkowe, które sprawdzają obecność przeciwciał we krwi. Oznacza to, że w momencie gdy wirus w organizmie zostanie rozpoznany przez organizm badanego, ten zaczyna się bronić i rozpoczyna wytwarzanie przeciwciał, które wykrywa test. 

TEST PCR

Test genetyczny PCR jest standardowym badaniem w kierunku SARS-CoV-2, który wykonywany jest przez Sanepeid oraz oddziały zakaźne.  Do wspomnianego badania wykorzystuje się wymaz z nosa i gardła osoby, u której podejrzewa się zarażenie koronawirusem. Test pozwala na wykrycie materiału genetycznego wirusa i wskazuje na aktualnie toczące się zakażenie. Czas oczekiwania na wynik wynosi zazwyczaj kilka godzin.

TEST PŁYTKOWY 

Szybki test płytkowy wykrywa obecność i rodzaj przeciwciał (IgM i IgG) wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2.Test wykrywa obecność przeciwciał, a nie wirusa! Jest to tzw. test kasetkowy, oparty na metodzie immunochromatografii z zastosowaniem złota koloidalnego.Test polega na jakościowej  identyfikacji przeciwciał anty-SARS-COV-2 IgG i IgM specyficznych dla koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to badanie przeznaczone dla osób zdrowych, niemających objawów infekcji.

Czy warto wykonać szybki test płytkowy ?

Wykonanie badania może przyczynić się do określenia, czy osoba badana miała kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik dodatni badania może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Przeprowadzenie testu ma znaczenie epidemiologiczne i może być przydatne w identyfikacji przypadków bezobjawowej/skąpoobjawowej infekcji SARS-CoV-2. Dodatni wynik warto zweryfikować testem molekularnym.

Ujemny wynik badania świadczy o tym, że organizm nie wytworzył przeciwciał, nie wyklucza infekcji SARS-COV-2.

W teście jest membrana wysycona kompleksem : złoto koloidalne + specyficzne przeciwciała monokolonalne przeciwko wirusowwi SARS COV 2 (tzn. rekombinowane białko SARS – COV – 2 znakowane koloidalnym złotem).

Co to są przeciwciała MONOKLONALNE?

Przeciwciałami monoklonalnymi (mAb – ang. Monoclonal Anti Bodies) nazywamy zbiór przeciwciał, które wykazują jednakową swoistość względem danego antygenu (czyli przeciwciała te reagują tylko na jeden rodzaj antygenu i łączą się tylko z tym jednym rodzajem antygenu). Nazwa wywodzi się stąd, że wszystkie takie przeciwciała są otrzymywane z jednego klonu limfocytów B. Limfocyty B , są to elementy morfotyczne krwi ( jeden z rodzaju leukocytów ). Limfocyty B w organizmie odpowiadają za odporność poprzez produkcję przeciwciał zwalczających różne obce antygeny (w tym przypadku antygenem jest coronavirus).

Na czym polega produkcja przeciwciał w organizmie?

Aby lepiej zrozumieć na czym polega proces wytwarzania przeciwciał monoklonalnych, należy pokrótce omówić jak naturalnie wytwarzane są one przez ludzi. Przeciwciała są białkami syntezowanymi w odpowiedzi na pojawienie się w ustroju „obcych substancji”. Jeśli do organizmu  zostanie wprowadzony antygen (w tym przypadku wirus), limfocyty B produkują przeciwciała rozpoznające obcą makrocząsteczkę, stymulując tym samym wytwarzanie i sekrecje kolejnych przeciwciał.

JEŚLI PACJENT MA KONTAKT Z CORONAVIRUSEM, WÓWCZAS JEGO LIMFOCYTY B PRODUKUJĄ PRZECIWCIAŁA MONOKLONALNE PRZECIWKO VIRUSOWI SARS-COV -2.

Na czym polega badanie?

  1. Pobieramy pacjentowi krew z palca. Kroplę badanej krwi umieszczamy zgodnie z instrukcją w okienku A.
  2. Do okienka B podajemy 4 krople buforu (składnik testu).

Kropla krwi  przemieszcza się wzdłuż membrany (błony nitrocelulozowej), która jest wysycona kompleksem (złoto+ białko SARS-COV-2).

Jeśli w próbce krwi pacjenta jest wysoki poziom przeciwciał  SARS- COV -2 typu IgM , wówczas wiążą się one z kompleksem (złoto koloidalne + rekombinowane białko SARS – COV – 2) a następnie wychwytywane są przez przeciwciała mysie przeciwko ludzkiemu IgM (zawarte w punkcie T1)  – pojawia się wynik dodatni – bordowa kreska. NA TEŚCIE PUNKT T1.

Jeśli w próbce krwi pacjenta jest wysoki poziom przeciwciał  SARS- COV -2 typu IgG , wówczas wiążą się one z kompleksem (złoto koloidalne + rekombinowane białko SARS – COV – 2) a następnie wychwytywane są przez przeciwciała mysie) przeciwko ludzkiemu IgG (zawarte w punkcie T2) – pojawia się wynik dodatni – bordowa kreska. NA TEŚCIE PUNKT T2.

OBOWIĄZKOWO KRESKA BORDOWA W PUNKCIE C – to kontrola świadcząca o prawidłowym wykonaniu testu.

Pojawienie się linii w obu miejscach T1 i/lub T2 lub M  koniecznie w miejscu kontrolnym C potwierdza wynik pozytywny .

Czy test daje wiarygodne wyniki?

Testy dają wiarygodne wyniki, jednak wyników nie należy interpretować jako ostateczne. W przypadku pozytywnego wyniku testów należy podjąć działania, aby zweryfikować wynik testami genetycznymi – wykonywanymi na zlecenie Sanepidu lub Szpitala zakaźnego. 

Wynik negatywny informuje, że należy stosować dalej izolację społeczną, ograniczyć możliwość kontaktu z innymi osobami oraz dalej obserwować swój organizm.

Na razie nie ma szczepionek ani zatwierdzonych terapii leczenia COVID-19. Jedyne, co możemy robić, żeby zatrzymać wirusa, to masowo wykonywać testy. Od początku pandemii Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla kluczowe znaczenie testów. Jak powiedział Tedoros Adhonom Ghebereyesus, dyrektor generalny WHO, „nie możemy walczyć z wirusem, jeśli nie wiem, gdzie on jest”.